Geoblog.pl    wpogoniza    Podróże    Turcja spontanicznie 2009    zatrucie, 20 h w autobusie i ponad 40 stopni

zatrucie, 20 h w autobusie i ponad 40 stopni

Turcja
Turcja, Pamukkale

Do ostatniej chwili wahalam sie, czy jechac czy nie, no ale ostatecznie doszlam do wniosku, ze po calej nocy spedzonej na(d) muszla klozetowa to juz chyba nic w zoladku nie zostalo i mozna zaryzykowac. Autobus, jak sie okazalo, nie mial oczywiscie toalety, ale na szczescie obylo sie bez przykrych niespodzianek. Udalo mi sie miec dwa siedzenia dla siebie, wiec zwinelam sie w kulke i przez prawie 11 h (z przerwa na obiad (j z przyczyn oczywistych pozostalam wierna wodzie), na odwiedziny w tekstyliach (nie cierpie zorganizowanych wycieczek, gdzie w programie na sile trzeba odwiedzic sklep ze zlotem, stragan z recznikami , czy tez inne rekodzielo, wrrr) zdychalam.
Z hotelu wyjechalismy ok 4 rano, na miejscu bylismy 14.45, do dyspozycji dostalismy 3 h. Wstep do Pamukkale/ Hieropolisu kosztuje 20 lirow.
Pamukkale (tur. Bawełniany zamek albo Bawełniana twierdza) to turecka miejscowość położona w dolinie Cürüksu (w starożytności zwanej Doliną Lycos), około 18 km od Denizli. Słynie z wapiennych osadów powstałych na zboczu góry Cökelez. Wypływająca z gorących źródeł woda, bogata w związki wapnia i dwutlenek węgla, ochładzając się na powierzchni, wytrąca węglan wapnia, którego osady układają się w malownicze nacieki i stalaktyty. Na zboczu góry, wykorzystując nierówności terenu, powstają progi, półkoliste i eliptyczne baseny wody termalnej, ukształtowane w formie tarasów, oddzielone od siebie obłymi zaporami, po których spływa woda.(zrodlo wikipedia)
Pamukkale wpisane jest na liste UNESCO. Na tym samym terenie leza ruiny starozytnego teatru, muzeum- wstep 3 liry oraz basen Kleopatry- wstep 23 liry.
Co do wrazen to nie powiem ladnie, z gory rozciag sie ladny widok, woda w basenach cieplutka, ale przyznam szczerze, ze nie wiem, czy warto az tyle godzin jechac, by to zobaczyc. Bylo grubo ponad 40 stopni i po prawie 11h w autobusie przy takim upale nie chcialo mi sie nawet palcem ruszyc. Mozna to tez czesciowo tlumaczyc choroba.
Dodam tylo, ze z powrotem bylismy ok 2 w nocy.
Aaa no i 3 slowa o przewodniku...beznadziejny, oblesny i merytorycznie mial zero do powiedzenia. Masakra! Przypominal Dannyego De vito, po polsku nie umial sie wyslowic i w ogole nie mial zadnej wiedzy na temat owiedzanych miejsc i nic do powiedzenia na temat Turcji w ogole.
Wycieczke zamawialam z biura Pacho tours (U Leny) mieszczacego sie na glownej ulicy Alanii. Koszt 25 euro.

mirka66 - 2010-06-09 07:07
Witaj.Pamukkale podobalo mi sie.I warto tam jechac.Wspolczuje Ci choroby.Straszna rzecz.Podziwiam Cie,ze pojechalas na te wycieczke.Mnie cos takiego spotkalo w Bulgarii.Wtedy przez caly dzien siedzialam w hotelu.Pozdrawiam i zapraszam do siebie.

wpogoniza
marzeniami. Kinga